Tipy, jak se starat o čalouněný nábytek a vyčistit ho od skvrn

Údržba čalouněného nábytku se na první pohled může zdát příliš složitá. Avšak zdání může klamat. Každý čalouněný nábytek, ať už sedací souprava, postel, nebo jídelní židle, je denně vystavovaný naší zátěži. Díky správnému čištění můžete tomuto nábytku prodloužit životnost.

Jak čistit čalouněný nábytek

Pokud chcete čalouněný nábytek dobře vyčistit, většinou vám postačí čistá nebo mýdlová voda a k tomu můžete použít kartáč nebo hadr. Podrobný návod na péči o čalouněný nábytek a také způsoby čištění různých typů skvrn najdete v tomto článku.

Přípravky na čištění čalounění


Základem je pravidelná péče

Potahy z bavlny jsou náchylné na větší znečištění a vyžadují detailní údržbu. Pokud máte doma malé děti nebo domácí mazlíčky, je lepší si opatřit potah, který se dá snímat a vyprat v pračce. Doporučuje se vybrat si spíše materiál, který odpuzuje tekutiny a ty se nevsáknou do látky. Na odstranění tekutin z voděodolných čalounění vám úplně postačí suchý hadr.

Když se vám už podaří něco vylít nebo ušpinit, určitě nečekejte s čištěním. Nejlepší je všechno čistit ihnes, tak je nejvyšší pravděpodobnost, že na povrchu nezůstane žádný flek. Většina potahů je také speciálně upravená, aby aspoň zčásti zabránila proniknutí nečistot dovnitř vláken. Pokud se vám podaří rychle zareagovat, rozlitou tekutinu vám bude stačit jen „odsát“ papírovými utěrkami. V případě, že už se stihlo něco nasát do potahu, papírovou utěrku jen přiložte a přitlačte na mokré místo, aby se tekutina mohla nasát. Nikdy však nedrhněte, protože by se tak nečistoty mohly dostat hlouběji. U tužších skvrn se řiďte doporučeními výrobce.

Péče o čalouněný nábytek

Vyhněte se použití chemických látek na bázi benzínu a rozpouštědlům. Pokud chcete použít nějaký přípravek, nejdříve si ho zkuste na malém kousku nábytku (zespodu nebo zdola), abyste se ujistili, zda vám přípravek nepoškodí celé čalounění. Ideální je koupit si speciální a šetrný čisticí prostředek, který je přímo určený na čalouněný nábytek. Vyhýbat byste se měli i častému a intenzívnímu drhnutí kartáčem, kuchyňskou houbou nebo drátěnkou. I když vám mohou jít zaschlé skvrny tímto způsobem odstranit snáze, docílíte jedině poškození látky. Důležité také je, abyste čistili vždy ve směru čalounění.

Vůči nečistotám jsou nejodolnější potahy vyrobené z bavlny smíchané s polyesterem. Takovému materiálu se zvykne říkat mikroplyš. Nábytek s takovým čalouněním je odolný vůči otěru a snadno se čistí, postačí i vlhký hadřík.

Použití vysavače

Aspoň jednou do týdne byste měli všechen čalouněný nábytek povysávat, protože může být ušpiněný i zevnitř. Je to běžná věc, protože čalouněný nábytek do sebe vtáhne prach a jiné nečistoty z okolí. Toto znečištění není volným okem většinou viditelné. Největší nečistoty se drží v mezerách, spojích a tam, kde je čalounění popřešívané.

Při vysávání používejte speciální nástavec určený přímo na čalouněný nábytek. Také je dobré nastavit vysavač na nižší výkon. Používání hrubého kartáče, silného drhnutí nebo klepání se nedoporučuje. Zvolit můžete i mokré vysávání. Pravidelností si zabezpečíte nábytek bez prachu a drobných nečistot. Po vysávání vás možná překvapí, jakou barvu čalounění za tu dobu sedačka nebo židle nabyla a kolik nečistot se v nich nachází.

Vybíráme z katalogu

Označení látek podle způsobu čištění

Každá látka se čistí trošku jinak. Výrobci látek proto uvádějí, jakým způsobem je můžete čistit a které typy prostředků je vhodné používat. Na trhu se vyskytuje několik všeobecných označení, která se používají celosvětově a zároveň slouží i jako informace o způsobu čištění.

  • Označení W – při čištění tohoto potahu použijte přípravky na vodní bázi, potahy můžete umývat jemným kartáčem a také vysavačem, pokud jsou suché.
  • Označení S – tyto potahy je možné ošetřovat pomocí čisticího prostředku s jemnými rozpouštěči nečistot, ale použít můžete také přípravek, který neobsahuje vodu.
  • Označení WS – na tento typ můžete použít speciální čisticí prostředky na čalouněný nábytek nebo jemný saponát na bázi vody.
  • Označení X – potah s tímto označením by se měl čistit jen na sucho, vysavačem nebo profesionálními přípravky.

Čalouněný nábytek a čištění různých typů odolných skvrn

Ať jste už váš čalouněný nábytek znečistili čímkoliv, v každém případě platí, že čas hraje proti vám. Proto na nic nečekejte a hned se pusťte do odstraňování skvrny. Ať už zaschlé, nebo čerstvé skvrny, odstraňujte je jemně a bez výrazného drhnutí. Pokud si tedy nedokážete s nějakou skvrnou delší dobu poradit, neváhejte oslovit odborníky s profesionálními nástroji a přípravky, speciálně určenými na čalouněný nábytek.

Víno

Vínovou skvrnu můžete odstranit dvěmi způsoby. Prvním je použití bílého vína – na vylité červené víno nalejete bílé víno. Červené víno by to mělo naředit a odstraňování bude jednodušší. Použijte na to papírovou utěrku.

Ve druhém případě budete potřebovat sůl a minerálku. Nejdříve mokré místo vysušte papírovými ubrousky a následně nasypte sůl. Nechte aspoň 60 minut působit. Sůl pohltí zbylou vlhkost. Na skvrnu potom nalejte minerálku. Mokré místo znovu vysušte utěrkami. Tento postup můžete použít i u rozlité kávy. Pokud však už zaschla, můžete použít vodu se saponátem a jemný kartáč. Opět nezapomínejte, že čistit je třeba ve směru potahu.

Krev

Tuto nepříjemnou situaci můžete vyřešit s pomocí studené vody a jemného hadru. Tak se můžete zbavit té největší vrstvy nečistoty. Následně dejte do čisté vody malé množství citronové šťávy. Doporučuje se přibližně 1 čajová lžička na 100 ml vody. Jemnými krouživými pohyby vyčistěte zašpiněné místo, ale dávejte při tom pozor na to, aby se potah nepromočil. Mohl by se tak poškodit.

Čištění skvrn na čalouněném nábytku

Žvýkačka

Odstranění žvákačky je velmi jednoduché, postačí na to kostka ledu. Žvýkačku jí potřete, aby ztvrdla a začala se sama od čalounění odlepovat. Potom ji můžete jednoduše odloupnout pomocí nehtu nebo příborového nožíku.

Mastné skvrny

Znečištění od jídla je potřebné odstranit co nejrychleji, hlavně od toho mastného. V tomto případě vám pomůže pěnový čistič na čalouněný nábytek. Pěnu naneste na skvrnu a nechte působit, následně setřete houbou s vlažnou vodou a vysušte.

Pokud nemáte po ruce speciální čisticí prostředky, na mastnotu funguje i voda se saponátem. Větší množství saponátu vylejte do vody a namočte hadr. Jemně jím přetřete čalounění, aby vám vznikla pěna. Nechte působit a dočistěte čistou vlhkou utěrkou.

Zvířecí chlupy

Chlupy z domácího mazlíčka odstraňte nejdříve ručně, jemným kartáčkem nebo válečkem na oblečení. V případě většího znečištění použijte už vzpomínaný speciální pěnový čisticí prostředek. Chránit nábytek před zvířaty můžete tak, že na sedací část natáhněte deku. Nejnebezpečnější jsou ostré drápky a zoubky. Tím, že se pes bude snažit dostat na sedací soupravu, může ji nejen ušpinit, ale také poškodit a potrhat.

Dejte si pozor i na umístění nábytku

S péčí o tento typ nábytku souvisí i jeho správné umístění. Čalouněný nábytek by neměl být vystavený přímému slunečnímu záření během většiny dne. Slunce totiž dokáže z tohoto povrchu vytáhnout barvu, a tak ho znehodnotit.

Čalouněný nábytek by neměl být ani v blízkosti krbů a radiátorů. V blízkosti topných těles a v důsledku vyšší teploty se mohou vysušit a poškodit vlákna potahové látky. Ideální teplota je v rozmezí od 15 do 40 stupňů Celsia. Místnost, ve které se nachází čalouněný nábytek, pravidelně větrejte, aby do sebe nezačal vstřebávat různé pachy.

Přípravky na čištění čalounění

Kdy volat profesionály?

Na pomoc profesionálů bychom se měli obrátit vždy, když si se znečištěným potahem nevíte rady sami. Namísto toho, abyste experimentálním čištěním riskovali ještě horší poškození, nechte to na odborníky. Ti vám však mohou být nápomocní i v preventivním a pravidelném čištění nebo tepování. Tato služba je skvělou doplňkovou péčí o čalouněný nábytek a při jejím využití aspoň jednou ročně můžete od potahu očekávat delší životnost a odolnost.

Vybíráme z katalogu

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Žlutý obývací pokoj vás nabije energií Žlutý obývací pokoj vás nabije energií

Žlutá je barva slunce, rozzáří každou místnost. Podlehněte kouzlu této barvy a zkuste ji zakomponovat i do svého bytu. Uvidíte, že obývací pokoj v žlutých odstínech každého okouzlí.

Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody

Toužíte s příchodem jara osvěžit vaši kuchyni? Naberte odvahu a dodejte její originalitu jedinečnými odstíny zelené. Vneste do svého bytu kousek přírody a harmonie pomocí mátových,...

Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová

Vybíráte vhodné zařízení do pokoje pro své dítě? Chce do svého pokoje růžovou, fialovou, bílou, případně žlutou? V naší galerii najdete různé inspirace do dětského pokoje pro dívku.Publikováno dne: 15.09.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(92.8%)

V této kategorii najdete i:

Jak čistit černou baterii?Jak čistit černou baterii?

Černé dřezové baterie jsou zajímavým designovým prvkem domácnosti. Poutají na sebe pozornost a dodávají místnostem elegantní nádech. Jak je však čistit a udržovat?

Špatné návyky při uklízení – čisticí přípravky a nářadí, pořadí, uklízení jen viditelných místŠpatné návyky při uklízení – čisticí přípravky a nářadí, pořadí, uklízení jen viditelných míst

Při uklízení každý hledá způsoby, jak si práci ulehčit a urychlit. Tyto různé tipy a triky nemusí být vždy správné.

Nápady, jak vytvořit úložné prostory v chodbě, kuchyni, koupelně, ložnici či v obývákuNápady, jak vytvořit úložné prostory v chodbě, kuchyni, koupelně, ložnici či v obýváku

Úložných prostor není nikdy dost. Vytvořit si je můžete i z toho, co máte doma, nebo z jiných kusů nábytku, které zapadnou do vašeho interiérového designu.