Praktické rady, jak ušetřit plyn v domácnosti

V posledních měsících se více než kdykoliv předtím skloňuje šetření plynu a energií. Nacházíme se v energetické krizi, ktrrá nemá za poslední desetiletí obdoby. Proto je na místě uvažovat, jak se na nadcházející období připravit a jak co nejúčinněji snížit účty za plyn.

Jak snížit spotřebu plynu

V tomto krátkém návodu vám nabízíme několik tipů, které můžete ve své domácnosti aplikovat, pokud plyn používáte na topení, ohřev vody či vaření. Část tipů je možné aplikovat okamžitě a každodenně, ale některé rady je vhodné zvážit z dlouhodobého hlediska. Mohou být finančně náročnější a vyžadují plánování, ale v konečném důsledku přinesou větší užitek a perspektivu šetření i do budoucnosti.

Udělejte si energetický audit

Předtím, než se do čehokoliv pustíte, je dobré si udělat energetický audit domácnosti. Na ten se můžete odhodlat sami nebo si zavolat profesionála, pokud máte vážnější podezření. Audit se může týkat plynu, ale i dalších energií. Najděte si dostatek času na to, abyste prošli každou místnost svého domu nebo bytu a zkontrolovali úniky tepla, které může unikat především přes okna, ale i dveře, střechu, podlahy a stěny. Všímejte si vizuálně, zda uvidíte jakékoliv škáry a praskliny v oblasti zárubní, okenních rámů, zásuvek a vypínačů, rohů či míst, kde vedou kabely.

Únik tepla přes okna a dveře můžete zaznamenat různými testy. Známý je test s hořící svíčkou, kterou postavíte k oknu a dveřím a sledujete její plamen. Když zesílí a hýbe se, indikuje únik vzduchu. Častými místy úniku tepla jsou i půdy a vodovodní otvory, avšak na jejich izolaci už budete potřebovat pomoc odborníka.

Zamezte únikům tepla

Při zjištění úniku tepla je potřebné tato místa izolovat. Z krátkodobého hlediska je dobrým řešením koupě izolačních materiálů, např. těsnicí pěny, kterou je možné nastříkat do škár okenních rámů a zárubní, čímž vznikne poměrně účinné těsnění. Po instalaci můžete zopakovat test úniku vzduchu, abyste zjistili, zda je potřebné na některá místa pěnu doplnit. Jde o levné a rychlé řešení, avšak na problém nezapomínejte a do budoucna se snažte investovat do zateplení stěn, střechy nebo výměny dveří a oken, které mají na množství spotřebované energie výrazný vliv. Pokud se rozhodnete pro zateplování, určitě vyhledejte i aktuální možnosti finančních příspěvků na zateplování.

Nezapomínejte na revizi kotle

Ohřev vody je druhou největší položkou na účtu za plyn. Proto je potřebné se ujistit, že váš kotel funguje efektivně. Nezanedbávejte roční revize kotle, protože právě ty pomohou včas odhalit problémy. Předejdete tak tomu, že by váš kotel nevyhříval pořádně, což by se mohlo odrazit na cenách za plyn. Servisovaný kotel má navíc delší životnost a nestane se vám, že by vás z ničeho nic překvapil nefunkčností a vy jste zůstali bez tepla v tom nejhorším možném období. Díky pravidelným prohlídkám se dozvíte, kdy je čas na výměnu starého kotle za nový, což je sice nákladná investice, ale určitě ji nelze podceňovat. Nemluvě o tom, že revize jsou potřebné i z hlediska bezpečnosti.

Revize kotle

Oblíbené ohřívače vody


Snižte teplotu o 1–2 °C

Opravdu stačí i malé snížení teploty o 1–2 °C, což může vést k úspoře energie, kterou při zvýšených cenách pocítíte. Při nízkých cenách za plyn byli mnozí dosud zvyklí dům vytápět i na 25 °C a v zimě pobíhat po domě bosí a v tričku. Toto chování není šetrné z hlediska ekologie ani vaší peněženky. Co tedy můžete udělat? Doporučuje se teplotu udržovat na úrovni 19–20 °Cradiátory při odchodu z domu úplně nevypínat, ale spíše jen snížit teplotu, jinak by trvalo příliš dlouho, než byste svůj dům opět vyhřáli.

Velmi účinné je zajistit si dobrý termostat, kterým můžete nastavit přesnou teplotu v jednotlivých místnostech a určit, kdy během dne se má spustit topení. Některé místnosti totiž není potřebné mít vyhřáté na stejnou teplotu jako zbytek domu. Tepleji by mělo být v místnostech, ve kterých se zdržujete, např. v kuchyni, obýváku, dětském pokoji nebo v místnosti, ve které během dne pracujete. V koupelně může být i 24 °C, avšak ne během celého dne, jen tehdy, když se chystáte koupat nebo sprchovat.

Teplotu můžete snížit v ložnici na 18 °C, protože v noci stačí i nižší teplota. Nižší teplotu si můžete nastavit v kuchyni, když vaříte a pečete. Také v těch místnostech, ve kterých se často nezdržujete. Pokud během dne doma nikdo není, protože jste v práci a ve škole, nastavte si termostat tak, aby během této doby nevyhříval, jen udržoval teplotu, např. na 16 °C. Na termostatu si zapněte vyhřívání těsně před příchodem domů, večer a ráno před probuzením. Takto předejdete výraznému vytápění v době, kdy nejste doma.

Pouvažujte nad změnou dodavatele

K energetickému auditu patří i přehodnocení cen, které za plyn platíte. Ne každý dodavatel totiž účtuje stejné sumy a podle toho, jak velkou má váš dům roční spotřebu, můžete ušetřit i slušnou sumu peněz. Proto si sadněte a propočítejte, jakou máte průměrnou roční spotřebu a kolik za plyn platíte. Následně si můžete na stránkách dodavatelů energií propočítat, kolik byste ročně platili za plyn, přičem ceny jsou upravené podle toho, jakou roční spotřebu uvedete.

Odvzdušněte radiátory

Radiátory v celém domě byste měli odvzdušnit minimálně před topnou sezónou, ale nejlépe každé tři měsíce. V nevětraných radiátorech se časem hromadí vzduch, který zabírá místo, následně teplá voda nevyhřívá celé těleso rovnoměrně. To znamená, že na dosažení požadované teploty spotřebuje radiátor víc energieRadiátory je třeba odvzdušnit při zapnutém topení – klíčem otevřete ventil a přes něj začne unikat (syčet) nahromaděný vzduch. Odvzdušňujte jen do té doby, než začne téct voda – tehdy ventil opět utěsněte. Na odvzdušňování si proto připravte i nádobku na zachycení stříkající vody a hadr na vytření okolí dosucha.

Odvzdušnění radiátoru

Udělejte malé změny pro víc tepla

Kromě těchto tipů můžete zkusit i další, menší změny, které mohou přispět k teplejší domácnosti.

 • Noste teplé oblečení – Zdá se to jako očividný tip, avšak mnoho lidí podceňuje právě toto, přičemž se stačí v zimě tepleji obléct. Svůj šatník přizpůsobte ročnímu období, sáhněte po hrubších ponožkách, vlněných svetrech či termoprádle.
 • Vytáhněte deky a peřiny – Zútulněte si obývák a vytáhněte huňaté deky a hrubé peřiny. Když je budete mít po ruce, je snažší sáhnout po nich než zvýšit teplotu na termostatu.
 • Využijte sluneční paprsky – Během dne je dobré závěsy odtáhnout a nechat dovnitř proniknout slunce, které může přispět k vyhřívání místností. Proto si domov nezatemňujte a hledejte přirozené zdroje tepla.
 • Kupte si tlusté závěsy – V noci zase mohou s izolací pomoci závěsy ze silné látky. Zamezí pronikání chladu z okna aspoň do určité míry a přispějí k prevenci úniku tepla.
 • Otevřete dveře do koupelny – V případě místností jako koupelna a kuchyně je dobré nechat dveře otevřené po sprchování a koupeli nebo po vaření. V kuchyni nechte otevřenou i troubu po pečení. Takto se bude moci teplo šířit dál do domu.
 • Větrejte krátce a nárazově – Při větrání se vyhněte dlouhodobému větrání přes ventilačku, ale raději otevřete okno dokořán na 5–10 minut, kdy se vzduch rychle vymění a nedojde k až takovým ztrátám tepla.

Jak správně větrat během zimy?

Jak správně větrat během zimy?

Datum:

Kdo by ve vlastním bytě mrznul? Vyvětrat je třeba, i když vám zuby drkotají už při pomyšlení na to, že máte v té zimě na pět minut otevřít okno. Prozradíme vám, jak správně větrat i během mrazů.

Číst celý článek

Ušetřete plyn při vaření

Šetřit plyn můžete i při vaření. Pokud vaříte každý den, má smysl udělat změny i v kuchyni. Vyzkoušet můžete více tipů.

 • Zvažte, kolik vody potřebujete – Na vaření nepoužívejte zbytečné nadměrné množství vody, jinak bude trvat déle, než bude vřít a jídlo se začne vařit. V mnoha případech stačí použít menší množství vody a potravina se uvaří i v páře, např. u zeleniny nebo vajíček.
 • Používejte suché nádobí – Na hořák klaďte nádobí utřené dosucha, protože i malé kapičky vody, které zůstanou na pánvi nebo spodku hrnce, prodlužují dobu rozehřívání, dokud se voda nevypaří.
 • Sáhněte po poklici nebo tlakovém hrnci – Při vaření s použitím poklice dosáhnete bodu varu mnohem dříve. Ještě účinnější je použití tlakového hrnce, který krátí délku vaření, čímž spotřebujete méně plynu.
 • Zkontrolujte plamen hořáku – Zkontrolujte si, jak hoří plamen hořáku. Měl by být rovnoměrný a nezhasínat při ztlumení plynu. Pokud zjistíte problémy s hořáky, může se stát, že spotřebujete víc energie, proto je dobře vyčistěte a založte.
 • Vybírejte vhodnou velikost hrnce – Nepoužívejte malé hrnce na velkých hořácích a naopak. Jinak bude ohřev hrnce neefektivní, pomalejší a spotřebuje víc energie.
 • Používejte hrnce s rovným dnem – Starší hrnce s promáčklým dnem nebo potlučenými částmi s prohlubeninami neabsorbují teplo stejně rychle jako rovný povrch, a tedy ohřátí jim trvá delší dobu.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Komentáre

14/09/2023 10:19
Libor

Jedna věc je spotřeba a pak taky asi i to, kdo to fakturuje za jakou cenu, protože v tom může být dost velký rozdíl a mě to i letos donutilo přistoupit ke změně dodavatele. Měl jsem možnost a šel jsem za lepším, co mi nabídli u bezdodavatele s měsíčním fixem, nejsem tu ničím vázaný, tak jsem to bral čistě podle ceny, abych mohl ušetřit na výdajích, který už tak máme doma dost vysoký.

Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Zrcadlo do předsíně rozhodně patří Zrcadlo do předsíně rozhodně patří

Máte ve své předsíni zrcadlo? AK vám v ní chybí, měli byste to co nejdříve napravit. V galerii najdete inspirace, kam ho do místnosti umístit.

Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli

Veranda či terasa je snem pravděpodobně každého, kdo by chtěl bydlet v domě. Je to prostor, kde si můžete na čerstvém vzduchu posedět s rodinou či přáteli.

Originální stojany na deštníky Originální stojany na deštníky

I vaše předsíň si zaslouží nádech originality! Projevte svou osobnost a kreativitu při výběru doplňků a dodejte život i té najponurejšej vstupní hale.Publikováno dne: 08.09.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(89%)

V této kategorii najdete i:

Jak si vyrobit domácí vlhčené utěrky/ubrouskyJak si vyrobit domácí vlhčené utěrky/ubrousky

Vlhčené utěrky nemusíte jen kupovat, můžete si je jednoduše vyrobit i doma, díky čemuž budete mít přehled o tom, z čeho jsou vyrobené. Návod je jednoduchý a zvládne ho úplně každý.

Otázky o podlahovém topení: teplota vody, množství vody, skladba podlahy, krytinaOtázky o podlahovém topení: teplota vody, množství vody, skladba podlahy, krytina

Podlahové topení – ano, nebo ne? Pokud zápasíte s touto otázkou, přečtěte si následující článek.

Tipy, jak se starat o čalouněný nábytek a vyčistit ho od skvrnTipy, jak se starat o čalouněný nábytek a vyčistit ho od skvrn

Každý čalouněný nábytek, ať už sedací souprava, postel, nebo jídelní židle, je denně vystavovaný naší zátěži. Díky správnému čištění můžete tomuto nábytku prodloužit životnost.