Pokojové rostliny do stínu a tmavých koutů

Co udělat s tím, když máte tmavý byt s malými okny, přes která jde minimum světla a vy tak nemáte žádný kontakt s přírodou? Jednoduše si přírodu přineste domů!

Pokojové rostliny do tmavých koutů bez přístupu světla

Rostlinky v květináčích dodají vašemu domovu nový nádech a budete se tak cítit o cosi útulněji. A co s tím, když nemáte v bytě dostatek světla? Je mnoho druhů rostlin, které udělají váš domov útulnějším a nebudou potřebovat velké množství slunce. Dáme vám pár tipů na květy, které si můžete dát do tmavé chodby, koupelny bez oken a také do rohu v ložnici.

Oblíbená difenbachie

Možná vám tato rostlinka nezní nějak povědomě, ale jakmile se podíváte na obrázek, jak vypadá, okamžitě ji poznáte. Je to hlavně tím, že je ve slovenských domácnostech poměrně oblíbená interiérová rostlina do stínu. Může za to určitě zajímavý vzhled jejích listů i to, že dorůstá dost vysoko.

Světla moc nepotřebuje, mezi rostlinkou a sluncem by měla být určitá bariéra, která bude světlo filtrovat. Na co byste ale neměli zapomínat, je to, že je difenbachie jedovatá, proto není moc vhodná do domácností s malými dětmi.

Léčivá aloe

Aloe vera patří také mezi ty skutečně oblíbené pokojové květy do tmy. Není třeba se o ni moc starat, vzhledově je velmi zajímavá a bonusem jsou i její léčivé účinky. Používá se například na problematickou pokožku, různé rány, ekzémy nebo popáleniny.

Aloe se daří i ve stínu

Pokud si opatříte menší aloe, nejvíc se vám bude hodit do tmavé koupelny nebo do tmavé chodby. Naopak když máte už starší rostlinky, budou se hodit spíše do tmavých koutů ve větších místnostech.

Něžný lopatkovec

Pokud jste typ člověka, kterému většinou květy nevydrží, nedokáže se o ně pořádně starat, ale přesto nějaký ten květ chce, lopatkovec bude tou nejlepší volbou. Patří určitě mezi ty nejzajímavější pokojové rostliny a co je u něj největší výhoda, vyhovuje mu i když ho delší dobu nezalejete. No a co je samozřejmé, nepotřebuje téměř žádné světlo, dokonce mu přímé slunce může uškodit.

Tropická bromélie

Možná si řeknete, že tropické rostliny určitě potřebují mnoho slunce, ale v tomto případě to určitě neplatí. Jejich tropickému vzhledu a krásným květům opravdu hodně světla není třeba, a dokonce nepotřebují ani vysoké teploty. Ideální je pro ni teplota kolem 22 stupňů. Potřebují však dostatek vláhy, takže když je měsíc nezalejete, je velká pravděpodobnost, že vám uschnou.

Neobvyklé řasokoule

Řasokoule jsou něco jako rybičky, ale nemusíte je krmit. Jsou vlastně nejméně náročnou rostlinkou na světě. Vodu jim vyměníte dvakrát do měsíce a je to ideální pokojový květ do tmy. Můžete je umístit vlastně kamkoliv v bytě. Není třeba je ani hnojit, protože si živiny vyprodukují fotosyntézou.

Proužkovaný pepřovec

Asi nejzajímavější částí tohoto květu jsou jeho proužkované listy, které se liší barvou, tvarem i svým povrchem. Nenarůstá do nějakých výšek, takže je ideální do menších místností, jakými jsou koupelna nebo chodba, případně si ho můžete umístit i na stůl. Vyhovuje mu polostín a preferuje spíše sušší půdu.

Skvělá monstera

Monstera skvělá je rostlinkou, kterou jste viděli už asi v každém časopisu s interiérovým designem za poslední desetiletí. Ikonická je hlavně díky svému atypickému tvaru listů a dá se velmi snadno pěstovat, rozmnožovat a přizpůsobí se pravděpodobně jakémukoliv prostředí.

Monstera do tmavých koutů i do stínu

Ať už to bude místnost bez okna, nebo tmavá chodba. Podobně jako difenbachie i monstera je jedovatá, takže byste si měli na to dávat pozor.

Pomalá aglaonema

Aglaonema je něco jako želva, ale v rostlinném provedení. Dožije se minimálně 10 roků a zajímavá je hlavně vzory na listech, které jsou zbarvené do odstínů zelené, někdy až do stříbrna. Protože dorůstá maximálně do 100 cm, i to už musí mít za sebou hodně roků, hodí se hlavně na komodu, stolek nebo na police. Aglaonema stín přímo zbožňuje, takže se nebojte umístit ji i do místností bez oken.

Nenáročný zamiokulkas

Mezi pokojové květy do tmy je určitě dobré zařadit i tuto rostlinku. Zamiokulkas je hlavně ve filozofii feng šuej známý jako rostlinka, která přináší do domu štěstí a peníze, takže byste jeho koupě neměli litovat.

Zamiokulkas je vhodný i na tmavší místa do bytu bez přístupu světla

Má lesklé, masivní listy a stačí ho zalévat jen jedenkrát za týden, což je výhodou pre více „pěstovatelů“.

Mnohotvárný filodendron

Také jedna z těch rostlin, která je na našem území v domácnostech velmi oblíbená. Možná to je i tím, že máte na výběr až 220 druhů. Mezi ty nejoblíbenější patří například Philodendron erubescens, selloum nebo scandens. Jejich zajímavostí je to, že mají jako jedny z mála vzdušné kořeny a také to, že jim na přímém slunci hrozí úpal. Potřebuje však teplo, a to minimálně 18 stupňů.

Královna begonie

Begonie královská je skutečnou královnou rostlinek, které můžete dát do téměř úplné tmy. Vydrží totiž i bez přímého světla a vůbec jí to neublíží, právě naopak. Pochází z východní Indie a svojí barevností je opravdu výjimečná. I když není náročná na světlo, dávejte si pozor na to, kolik jí dáváte napít. Neměli byste ji nikdy přelít a voda se také nesmí dostat na listy.

Mechový obraz

„Květ“ ideální do koupelny bez okna nebo do tmavé chodby, který slouží jako opravdu unikátní dekorsca. Jako prvek v interiérovém designu se v současnosti také objevuje velmi často. Jediné, co tato mechová stěna potřebuje, je dostatek vláhy. Něco takového si už můžete koupit v obchodě, ale při trošce šikovnosti si můžete takovou mechovou stěnu vyrobit i doma.

Mechové stěny a obrazy do interiéru

Mechové stěny a obrazy do interiéru

Mech do interiéru může mít podobu souvislé stěny, obrazu, graffiti nebo obkladu. Jde o jednu z možností, jak si do interiéru přinést přírodu. Přečtěte si náš článek a možná tento netradiční doplněk zaujme i vás.


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat

Pokud máte rádi červenou barvu, určitě se jí při zařizování bytu nevyhýbejte. Hodí se do každé místnosti, dokonce i do koupelny. Nevěříte? Pak si to ověřte v naší galerii.

Zelená koupelna nemusí být tuctová Zelená koupelna nemusí být tuctová

Barvu do koupelny, podobně jako je tomu v případě kuchyně, si obvykle vybíráme na desítky let. Proto se při jejím volbě můžete pořádně zapotit. Pokud jste nikdy neuvažovali nad zelenou v...

Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev

Prvky retro stylu nás obklopují každý den. Spojení moderního a retra se líbí nejen mladším, ale i starším ročníkům. Pokud přemýšlíte nad tím, že svůj obývací pokoj oživíte netradičním...Publikováno dne: 16.12.2020
Hodnocení článku:
(89.6%)

V této kategorii najdete i:

Šalvěj lékařská – pěstování v bytě v květináči, sběr, druhyŠalvěj lékařská – pěstování v bytě v květináči, sběr, druhy

Šalvěj je nenáročná bylinka, která je typická svojí aromatickou vůní. Existují stovky odrůd šalvěje, některé zdroje uvádějí až 900 druhů po celém světě. V textu se dozvíte o šalvěji,...

Domácí štěstí (Soleirolia) – Pěstování, zalévání. Domácí štěstí (Soleirolia) – Pěstování, zalévání.

Je velmi vrtkavé a právě, když nechcete, je ho až až, a když po něm toužíte, ne a ne ho vypěstovat. V našem článku vám povíme všecho potřebné o pěstování Domácího štěstí!

Zimování a péče o kaktusy a sukulenty v ziměZimování a péče o kaktusy a sukulenty v zimě