Tipy na originální vánoční dárky pro děti a dospělé + nápady, kam je schovat

Někteří lidé považují nákup vánočních dárků za tu méně příjemnou součást Vánoc. To platí hlavně pro ty, kteří mají věčný problém vybrat něco, co by druhá osoba ocenila. Proto s blížícím se termínem Vánoc stoupá i stres a panika. Nákupní centra jsou přeplněná, ale vybrat ten správný dárek není jednoduché.

Jak vybrat vánoční dárek?

Nezoufejte, poradíme vám, jak na to.

Nákup vánočních dárků včas a s rozvahou

Tento rok bude nákup vánočních dárků asi o cosi jiný než v minulých letech. Svět se snaží bojovat a vyrovnat se s pandemií koronaviru, což ovlivní nejen to, s kým se na Vánoce budeme moci setkat, ale i kolik si budeme moci dovolit utratit, nebo způsob, jakým budeme nakupovat. Vánoční trhy a přeplněná nákupní centra tentokrát asi nezažijeme a mnohem větší množství lidí bude nakupovat online. Ale abyste i letošní sváteční nákupy zvládli v co největší pohodě, vyhraďte si na nákupy dostatek času a hlavne nevrhněte se na ně bezhlavě.

S výběrem vánočních dárků začněte co nejdříve. Ani byste nevěřili, kolik vám toho lidé sami prozradí, stačí pozorně poslouchat a mít při sobě mobil s poznámkami. Tak se například dozvíte, že babička by ocenila nový pekáč, otec by si rád přečetl právě vydanou knihu a kámoška zase potřebuje nový set na manikúru. Všechny nápady si pečlivě sepište a při samotném výběru budete mít inspirace stále po ruce.

Když si však už povídáme o pandemií ovlivněném nakupování, předem si zesumarizujte i rozpočet, kolik jste ochotní a schopní za vánoční dárky utratit. Pro množství lidí budou tyto Vánoce skromnější, a to se kromě různých jiných skupin týká i malých a středních podnikatelů. Proto se při nákupu zkuste zamyslet nad tím, zda byste mohli aspoň některé dárky nakoupit od lokálních výrobců, například od místního včelařr, šperkařky, výrobce dřevěných hraček, šikovné švadleny, malého knihkupectví či jiných kreativců a řemeslníků. Stačí se kolem sebe rozhlédnout a rázem zjistíte, jak je Slovensko plné šikovných a talentovaných lidí.

Tipy na vánoční dárky pro děti

Říká se, že nejjednodušší je kupovat dárky právě pro děti. Stačí vstoupit do hračkářstvía vybrat něco pěkného a zajímavého. Nu, může to být o něco komplikovanější. V první řadě je třeba říct, že u dětí máme tendenci utratit mnohem víc peněz mimo plánovaný rozpočet a nakoupit zbytečně mnoho. Svoje dítě však opravdu o nic nepřipravíte, když mu koupíte jeden hlavní a 1–2 menší dárky. Pokud nejste rodič a kupujete dárek pro dítě někoho jiného, vždy zkontrolujte, zda je daná hračka, kniha nebo oblečení vhodné věku dítěte.

Pro nejmenší batolata do jednoho roku jsou vhodné hračky na rozvoj úchytu, vnímání i takové, které lze jednoduše cumlat. Potěší hrkačky, závěsné hračky na postýlku, hračky podporující rozvoj dítěte, interaktivní podložky a z praktických dárků i oblečení. Děti ve věku 1 roku dokážete zaujmout čímkoliv, proto výběr nebude těžký. Ve věku 1–3 roků jsou vhodné hračky na rozvoj jemné motoriky, různé skládačky, kostky i hudební nástroje, kuchyňky a podobné sety, ve kterých dítě napodobuje hru na něco. Vhodná jsou leporela a interaktivní knížky se zvuky a aktivitami.

Dítě s náručím plným dárků

Pro 3- až 5leté děti můžete koupit dárky na rozvoj zručností potřebných do školy – omalovánky s barvičkami, plastelínu, obrázkové knížky, pracovní sešity s aktivitami či knihy se zvukovými nahrávkami, které je naučí pár anglických slovíček. V tomto věku se zaměřujte na to, k jakým koníčkům inklinují. Některé děti ocení hračkářské hudební nástroje, karaoke set, jiné zase dětskou vědeckou soupravu, další sety na stavění kostek, autíček nebo lega. Výtvarně nadané dětičky potěší sety s výtvarnými potřebami a sety na výrobu různých kreativních věciček. Aktivní děti potěšíte míčem, sportovní soupravou, prvním bicyklem, trampolínou a podobně. Skvělými dárky jsou i stolní a karetní hry, puzzle a další hry, které zapojí celou rodinu.

Mladé školáky potěší dětské knihy a komiksy, na kterých si budou moci trénovat zručnosti naučené ve škole, hudební nástroje (kytara či klávesy), různé dětské sety na výrobu, tvoření či experimentování podle zálib dítěte, kosmetické sety, soupravy na výtvarné aktivity, pomůcky na sport podle preferencí dítěte, například brusle. Výbornou volbou jsou interaktivní a edukativní hračky, ale i stolní hry, aby se hraní stalo společnou aktivitou.

S přibývajícím věkem se zaměřujte hlavně na mimoškolní aktivity a záliby dítěte. Když dítě není fyzicky zdatné a sport ho nebaví, fotbalovým míčem ho nepotěšíte, právě naopak – tyto dárky, které plní jen zbožné přání rodičů, jsou skutečně nevhodné a mohou na dítě působit negativně. Zkuste se zaposlouchat, co má dítě rádo, co ho baví, zamyslet se nad tím, při jaké aktivitě dokáže strávit hodiny (pokud nejde jen o obrazovku mobilu či počítače) a vhodným dárkem se snažte podpořit jeho rozvoj, vzdělání, kreativitu a zájmy

Tipy na vánoční dárky pro teenagery

V tomto věku není nic horšího, než najít pod stromečkem „měkký“ dárek, tedy dárek typu ponožky nebo kousek oblečení, který neladí s vyhrazeným vkusem teenagera. Vsadit můžete na klasické dárky v podobě knih podle zájmů obdarovaného či kosmetických balíčků. Pokud si nejste jistí, dobrou volbou jsou i poukázky do knihkupectví nebo oblíbeného obchodu s oblečením nebo kosmetikou. I když mnoho rodičů se snaží vyhýbat elektronice, nemusí jít nezbytně o špatný nápad. Vhodným dárkem je například elektronická čtečka knih, bezdrátová sluchátka či bluetooth reproduktor.

Rozhodně se však řiďte zájmy nebo přáními vašeho teenagera. Nejeden chlapec touží naučit se hrát na kytaře, ale oblíbené jsou i další nástroje jako klavír nebo bicí. Umělecké vlohy podpoříte nejen koupí nástroje, ale i zaplacením kurzu, na kterém se na něj naučí hrát. Hodně teenagerů se věnuje hraní PC a konzolových her, proto jim můžete opatřit novou hru či sluchátka. Podobně můžete podpořit i jejich sportovní aktivity koupí sportovní výbavy a pomůcek, umělecké vlohy koupí výtvarných pomůcek či grafického tabletu, a podobně podpořit třeba i touhu stát se internetovým influencerem a zakoupením kvalitního mikrofonu nebo kamery.

Některé teenagery zajímají ekologické otázky, trápí je globální oteplování a aktivně i ve vlastní domácnosti vzdělávají členy rodiny o potřebě lepšího přístupu k prostředí. Právě ty můžete potěšit eko dárky, například skleněnou lahví na vodu, kterou si mohou brávat do školy, ekologickou kosmetikou, znovu použitelnými odličovacími tampóny, elektrickou koloběžkou nebo bicyklem. Ale protože v tomto věku mají mnozí teenageři opravdu vyhraněný vkus, v některých případech je nejlepší se teenagera rovnou zeptat, co by si přál dostat.

Tipy na vánoční dárky pro mámu

Dárek pro mámu by se měl odvíjet od jejího věku a zálib. Téměř kdekoliv vám totiž doporučí koupit jí nový set vařeček, kuchařku nebo pěknou zástěrku. Pokud však vaření není vysloveně její hobby nebo si tyto dárky sama nevyžádala, zkuste se vyvarovat těchto dárků. Zaměřte se spíše na ty, které jí přinesou relax a využije je ve volném čase. Z wellness dárků jsou oblíbené poukázky do lázní, na masáže či wellness pobyty. Wellness jí můžete připravit i doma, například luxusní kosmetikou, aroma difuzérem, sadou vonných solí a pěn do koupele, masek na tvář nebo vlasy, ale potěší i dekorativní kosmetika, pokud ji používá.

Odpočinek se dá dopřát i při dobré knize. Proto pokud vaše mamka ráda čte, najděte pro ni něco z jejího oblíbeného žánru. Nezapomeňte ani na aktivní maminky, které si rády vyjdou na túru nebo zaběhnou do fitka či zacvičí v obýváku. Ty potěší nová sada cvičebních pomůcek nebo trendy oblečení. Když však vaše mamka necvičí a nevyslovila záměr s cvičením začít, tomuto tipu dárků se raději vyhněte – mohlo by to dopadnoutť přesně opačně. Pokud si nejste jistí jejími zálibami, stále jsou tu ještě univerzální dárky jako např. šperky, set kvalitních potravin (např. čokolád, džemů), pěkné pyžamo, parfém, deník nebo zápisník na nový rok, zajímavá souprava šály a rukavic nebo kožená kabelka.

Vybíráme z katalogu

Tipy na vánoční dárky pro otce

Pro otce je někdy skutečně těžké kupovat dárky, a to hlavně tehdy, když se žádné zálibě nevěnují. Tehdy v zoufalství saháme po tom, co v dárkových obchodech najdeme – po hrnku s nápisem „Nejlepší otec“, plechové tabulce s „vtipnou“ životní moudrostí o manželství nebo po klasice všech Vánoc, ponožkách. Zkuste to tyto Vánoce jinak. V prvním řadě se zamyslete nad tím, co má skutečně rád. Pro ty otce, kteří nedají na svoje auto dopustit, můžete koupit doplňky do auta nebo pomůcky na péči o něj, jako výhřevnou podložku na sedadlo, vysavač do auta, kameru do autaGPS nebo i elegantní auto-moto klíčenku.

Mnohé otce potěšíte i různými vychytávkami z elektroniky či fitnes hodinkami, bezdrátovým reproduktorem či sluchátky, kávovarem na jejich oblíbené espresso či elektronickou čtečkou knih. Někteří zase ocení doplňky jako kvalitní kožený opasek, vkusnou čepici a rukavice, pánskou peněženku a možná i ty často zatracované ponožky. Nic však nepokazíte ani vkusným parfémem, sadou na úpravu brady, kvalitní břitvou, kapesním nožem a dalšími outdoor doplňky, stolní hrou, sportovním příslušenstvím nebo sadou kvalitního vína nebo piva.

Tipy na vánoční dárky pro ženy

Při koupi dárku pro ženy jsou možnosti široké – od praktických dárků přes kosmetiku, šperky až k zážitkům. Stačí si vybrat podle zájmů vaší polovičky. Z praktických dárků se ale vyhněte nevyžádaným pomocníkům do domácnosti jako žehlička nebo vysavač. Pokud o to žena sama nepožádá, rozhodně ji nepotěší nástroj, kterým bude moci pro vás uklízet a vařit. Potěšit ji může spíše pěkný kus oblečení, moderní kabát nebo hřejivá čepice. Určitě nepohrdne ani botami nebo kabelkou, které se budou do jejího šatníku hodit. Pokud ráda sportuje, vsaďte na elegantní hodinky s krokoměrem, novou soupravu na běh či tenisky.

Tipy na vánoční dárky pro ženu

Žádná žena určitě nepohrdne ani šperkem. Nemusí přitom jít o drahý kousek s diamanty. Stačí se podívat i na lokální tvorbu a šperky z minerálů, náhrdelníky šujtah, macramé náušnice, jednoduché kovové prstýnky či brože z hlíny. Handmade výrobky zaujmou určitě každou ženu, protože jsou originální a vaše polovička se tak bude moci předvést v něčem, co žádná jiná nemá. To platí i pro kosmetiku. V dnešní době jsou ceněné domácí výrobky z přírodních materiálů, proto vaše přítelkyně či manželka určitě ocení kosmetickou soupravu do koupele či na péči o vlasy s arganovým olejem, medem či bambuckým máslem.

Dopřát své polovičce relax můžete darováním poukázky na masáž či relaxační pobyt, ale nezapomeňte na domácí wellness. Masážní přístroj, hřejivá deka či perličková podložka do vany – to všechno může zpříjemnit dlouhé chladné večery. Potěšit může i vonná lampa či difuzér s vonnými oleji spolu s aromatickými svíčkami a dobrou knihou. Tu můžete koupit v papírové podobě nebo vsadit na elektronickou čtečku knih. A jak potěšit beznadějnou romantičku? Vyrobte jí dárek vlastnoručně, například vytiskněte společné fotografie do nového rámečka nebo z nich vytvořte mozaiku na nástěnku nebo do památného alba, které doplníte pamětními drobnostmi z vašeho vztahu.

Tipy na vánoční dárky pro muže

Vánočním dilematem žen bývá, co koupit svojí polovičce. Ženy milují překvapení a romantické dárky, a tak se snaží v podobném duchu obdarovat i svého chlapa, což nejednou bývá výstřelem vedle. Jak vybrat ten správný dárek pro chlapa? Zaměřte se na to, co dělá a jaké má záliby. Pokud pracuje jako kouč, trenér nebo poradce, možná ho potěší právě literatura, která mu pomůže k profesnímu růstu. Z knih obvykle chlapi ocení hlavně krimi, thrillery, literaturu o osobním růstu nebo odbornou literaturu související s individuálními zájmy. Pokud se nemůžete rozhodnout pro knihu, vsaďte na elektronickou čtečku knih nebo poukázku do knihkupectví.

Jak vybrat vánoční dárek pro muže?

Pokud máte doma „geeka“, vsaďte na PC nebo konzolovou hru nebo i tričko, spodní prádlo nebo hrnek s motivem jeho oblíbených akčních hrdinů či Star Wars. Veselé spodní prádlo je v poslední době celkem populární a muži si oblíbili i nošení pestrobarevných ponožek, které tak nemusí být pod vánočním stromkem zklamáním. Pro vousáče jsou skvělým dárkem sady na péči o bradu obsahující speciální kartáč, nůžky, šampon či vosk. Hipsterský vzhled doplní i stále populární motýlek ze dřeva, který určitě najdete i u slovenských handmade tvůrců, nebo kvalitní kožená taška.

I muže určitě potěší šperky, pokud jsou zvyklí je nosit, například řetízek nebo elegantní hodinky. Sportovci však určitě ocení spíše ty s krokoměrem, běžecké tenisky či závaží nebo další výbavu do domácí posilovny v případě, že se do fitnesscentra nedostanou. I muže potěší zážitkové dárky v podobě poukázek či lístků na oblíbené zápasy nebo netradiční zážitky jako skok padákem či jiný adrenalinový zážitek. Z potravinových dárků zase bodují dárková balení piva, vína nebo různých pochutin.

Tipy na vánoční dárky pro prarodiče

Vonná svíčka a papuče. To bývá klasika mezi vánočními dárky pro seniory. Ale je to skutečně to, co chtějí dostat? Při výběru dárků vsaďte na jejich osobnost a záliby. Ne každý senior chce trávit dny doma u telky – mnozí jsou aktivní, zapojují se do turistických klubů, pěveckých souborů a zúčastňují se volnočasových aktivit. Milovníky turistiky a přírody mohou potěšit turistické hole, batoh, houbařský nůž či fitness hodinky s krokoměrem. Zahrádkářům zpříjemní Vánoce ozdobná taška na zahradní nářadí či jiná vychytávka do zahrady. Dárkovou klasikou bývají i poukazy a lístky na různé aktivity, do divadla, na koncerty, kurzy, masáže či wellness pobyty.

Tipy na vánoční dárky pro prarodiče

Stereotyp o slovenské babičce, kterou nic nepotěší víc než to, když vám u ní chutná, je často realitou, kterou můžete podpořit novou kuchařskou knihou, kuchyňským robotem (pokud ho potřebuje a využije), formičkami na keksy, zajímavou zástěrou či novou soupravou na servírování. Výhřevné podložky, masážní vaničky na nohy či masážní křeslo kupujte tehdy, když víte, že po nich skutečně touží. Stejně tak to platí o baleních vitamínů a výživových doplňků. Nic však nepokazíte příjemnou teplou dekou, bytovým doplňkem (o kterém víte, že po něm touží), knížkou oblíbeného žánru, balením kvalitního medu či džemu, zajímavými vyřezávanými hodinami nebo šperkem – vždyť i babička se chce parádit.

Kam schovat vánoční dárky?

Není větší dětské radosti, než se vydat před Vánocemi na tajnou misi hledání vánočních dárků. A protože obvykle jsou každý rok ukryté na předvídatelném, či dokonce stejném místě, bývá to celkem hračka. Hledání vánočních dárků však není jen dětská neřest – nejednou se „na lov“ vydají i netrpěliví dospělí, kteří si chtějí ověřit, zda skutečně dostanou to, po čem touží. Pokud jsou dárky schované ledabyle, nejednou se odhalí i náhodou. Chcete se ve skrývání vánočních dárků zlepšit? Vyzkoušejte naše tipy.

Nejlepší skrýše tvoří místa, kam by se pátračům opravdu nechtělo nebo ani nenapadlo vydat. Zaprášené tmavé podkroví či studený sklep se zavařeninami jsou vděčná místa. Pokud jde o partnera, popřemýšlejte nad zákoutími, do kterých by se nevydali – ženy mohou skrýt dárek za hromádkou kuchyňských utěrek, čisticích prostředků i u šicích potřeb, muži zase mohou ukrýt dárek u nářadí, prostředkůh na péči o auto, v garáži nebo v samotném autě. Na menší dárky je skvělým místem zásuvka na spodní prádlo, kam by nenapadlo nakukovat dětem ani dospělým.

Dobrým úkrytem jsou kromě nevyužívaných míst i méně využívané věci, například cestovní tašky a kufry, kam se vejdou i větší škatule, odložené nadrozměrné hrnce či krabice od elektrospotřebičů. Pokud chcete, aby dárky nepůsobily nápadně ani při odhalení skrýše, zabalte je do starého oblečení nebo použijte prázdné pytle na odpadky. Pomoci může i dárky jednoduše zabalit – když je i někdo najde, rozbalovat je určitě nebude. Pokud jde o nadrozměrný či nedej bože živý dárek, který jen tak neschováte, poproste o úkryt přítele nebo sousedku. Někdy pomůže nechat dárky přímo pod nosem. Nikoho nenapadne je hledat například v obýváku za knihami nebo v dětském pokoji v šatníku za hromádkou pyžam. Říká se přece, že pod lampou je největší tma, a tak to platí i při schovávání vánočních dárků.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat

Pokud máte rádi červenou barvu, určitě se jí při zařizování bytu nevyhýbejte. Hodí se do každé místnosti, dokonce i do koupelny. Nevěříte? Pak si to ověřte v naší galerii.

Hexagon police se hodí do každého interiéru Hexagon police se hodí do každého interiéru

Zejí stěny ve vaší domácnosti prázdnotou? Pak byste tento prostor mohli využít k umístění netradičních polic.

Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha

Červená do ložnice? Ano, či ne? Pokud patří k vašim oblíbeným, neměli byste se jí vyhýbat ani v ložnici. Naše inspirace vás o tom přesvědčí.Publikováno dne: 05.12.2022
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(89.6%)

V této kategorii najdete i:

Zahradní krb z cihly nebo ytongu – návrh, hloubka základu pod zahradní krb, stavbaZahradní krb z cihly nebo ytongu – návrh, hloubka základu pod zahradní krb, stavba

Zahradní krb je centrálním bodem zahrady a večerním posezením dodá teplo a tu správnou náladu. Stavba vnějšího krbu však má svoje jedinečnosti, na které je třeba myslet.

Jak přilákat do zahrady motýly – vhodné květiny a keře pro motýlyJak přilákat do zahrady motýly – vhodné květiny a keře pro motýly

I vy můžete do své zahrady přilákat motýly – stačí udělat několik změn ve výsadbě rostlin i v uspořádání zahrady.

Jak si vybrat paddleboard – pevný, nafukovací, s plachtou? Jak jezdit, kam na paddleboard

Paddleboarding je zábavný, vhodný pro všechny věkové kategorie a dá se praktikovat v různých obměnách. Jaké benefity paddleboarding přináší, jak s tímto atraktivním sportem začít a podle...